Sprawny układ hamulcowy
Sprawność układu hamulcowego to podstawa – od niego zależy bowiem bezpieczeństwo nasze, a także innych użytkowników dróg, po których się poruszamy. Z tego też powodu eksperci zgodnie potwierdzają, że układ hamulcowy należy do najważniejszych układów w samochodzie.
Praktyka jednak pokazuje, że spora liczba polskich kierowców ignoruje objawy usterek hamulców, tymczasem badania wykazały, że sprawne, przednie hamulce zapewniają do 70% siły hamowania! Do najczęstszych usterek należą zużyte klocki, tarcze, bębny i szczęki hamulcowe, nieskuteczny hamulec postojowy, czy też wycieki z układu hamulcowego. Zignorowanie niepokojących symptomów może skutkować wydłużeniem drogi hamowania bądź utratą panowania nad autem. Trzeba również pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego.
Z czasem płyn hamulcowy traci swoje właściwości. Tymczasem, aby był skuteczny powinien odznaczać się najwyższą temperaturą wrzenia rzędu 280 stopni Celsjusza. Jeśli wynosi ona poniżej 165 stopni, to skuteczność takiego płynu hamulcowego jest bardzo mała i nadaje się tylko do pilnej wymiany.
W dzisiejszych czasach, większość warsztatów posiada specjalne testery do płynu hamulcowego, które potrzebują jedynie małej próbki płynu i dają wynik w ciągu kilku sekund. Jeśli temperatura wrzenia jest bardzo niska, a woda cały czas przenika płyn, wpływa to drastycznie na jakość hamowania, a dodatkowo skutkuje wewnętrzną korozją oraz zapowietrzaniem się układu.
Co ile powinniśmy wymieniać płyn hamulcowy? Najczęstszym okresem wymiany są 3 lata. Częstym błędem jest dolewanie do zbiorniczka nowego płynu po zauważeniu ubytków, czego efektem jest fakt, że płyn nie jest wymieniany przez długie lata. Obecnie wykorzystywane są specjalnego pompy dzięki którym można bezpiecznie wymienić płyn hamulcowy w naszym aucie. Urządzenie najpierw wprowadza płyn pod ciśnieniem, jednocześnie usuwając z układu zużyty.
I pamiętajcie proszę, że na elementach układu hamulcowego nie warto oszczędzać.