Ruch prawo i lewostronny: który z nich jest bardziej bezpieczny?

Praktycznie cała Europa ze zdumieniem patrzy na Anglików i ich lewostronny ruch poruszania się po jezdni. Okazuje się jednak, że kiedyś właśnie w taki sposób przemieszczano się po drogach – również w Polsce. Dlaczego zostało to zmienione i czy ruch prawostronny jest lepszy do jazdy samochodem?

ruch

75 krajów na świecie używa na co dzień ruchu lewostronnego Obecnie lewą stroną porusza się cała Wielka Brytania i jej dawne kolonie: Malta, Cypr, Indonezja a także Japonia czy Indie. Kiedyś tych państw było znacznie więcej, a ruch nie zmienił się ze względu na bezpieczeństwo czy wygodę, a jedynie przez uwarunkowania historyczne.

Nowe zasady

Dawniej wszystko odbywało się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i pewnie byłoby tak nadal. Jednak w XVII wieku zmiany zaczęli wprowadzać Francuzi. Strony odwrócił najprawdopodobniej Napoleon obmyślając strategię wojenną, bo to właśnie zmiana strony miała zmylić wroga. Od tamtego czasu przyjęto, że ruch prawostronny przeniesie się też na ulice. Nieugięta jak zwykle Wielka Brytania, która została przy swoim najprawdopodobniej dlatego, że stosunki angielsko-francuskie były co najwyżej poprawne.

Prawo czy lewo?

Skoro Napoleon wygrał wojnę to znaczy, że strategia którą opracował była całkiem udana. Wiele wskazuje jednak na to, że byłoby lepiej gdyby prawostronna taktyka nigdy nie weszła na drogi. Dlaczego? Można to prosto przedstawić na przykładzie ustępowania pierwszeństwa: w ruchu prawostronnym mają je pojazdy, które zwiększają gęstość ruchu skrzyżowania. Prowadzi to do zakleszczenia, a to powoduje natężony ruch, czyli nielubiane przez wszystkich korki. W ruchu lewostronnym jest zupełnie odwrotnie przykładowo, pojazd na skrzyżowaniu ma inne pojazdy po swojej lewej stronie i mając pierwszeństwo może dane skrzyżowanie opuścić bez zbędnego oczekiwania. Taka sytuacja pokazuje przewagę lewej strony nad prawą w ruchu drogowym: się po prostu sprawdza się zasada, że im mniej kombinowania tym lepiej.

Polska i ruch prawostronny

Nasze państwo, za przykładem swoich zachodnich sąsiadów przeszło na ruch prawostronny stosunkowo niedawno, bo ok. 100 lat temu. Są zapisy historyczne świadczące o tym, że jeszcze na początku lat dwudziestych minionego wieku tramwaje poruszały się lewa stroną. Ruch prawostronny zdominował Europę ze względów historycznych. Wszystkim jeździłoby się łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej na starych zasadach.

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra