Najczęstsze przyczyny i objawy uszkodzenia tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe podobnie jak pozostałe części samochodowe zużywają się. Kiedy ich stan sprawia, że nie nadają się do dalszej eksploatacji należy bezzwłocznie zareagować. Poniżej przedstawiamy jakie uszkodzenia tarcz hamulcowych mogą się pojawić i jak je rozpoznać.

tarcze hamulcoweJeśli pojazd przez długi czas nie jest używany elementy takie jak tarcze hamulcowe narażone są na pojawienie się korozji. Przyczynia się ona do zmniejszenia skuteczności hamowania przez co droga hamowania może się wydłużyć. Co prawda po kilkukrotnym hamowaniu warstwa rdzy zostanie usunięta lecz w skrajnych przypadkach może dojść nawet to pęknięcia promieniowego lub obwodowego powierzchni tarczy hamulcowej. Charakteryzuje się to głośną pracą układu hamulcowego, pojawia się pulsacja i drgania podczas hamowania, słyszalny jest również stukot, którego częstotliwość wzrasta wraz z prędkością.

Na tarczach hamulcowych może pojawić się również niebieskawy nalot. Usterka ta nazywana jest utlenieniem powierzchni roboczej, a przyczyną jest wielokrotne przegrzewanie się części spowodowane, np. agresywną jazdą mocno obciążonym pojazdem lub też źle zamontowane klocki hamulcowe. Ich sprawność również jest bardzo ważna biorąc pod uwagę żywotność tarcz hamulcowych. Klocki, na których materiał cierny uległ całkowitemu starciu początkowo tworzą rysy i rowki na powierzchni tarcz hamulcowych, a z czasem przyczyniają się do ich całkowitej degradacji.

Do uszkodzeń tarcz hamulcowych należy także ich pulsacja, której przyczyną jest wykrzywienie lub zwichrowanie. Grubość takiej tarczy nie jest jednolita co powoduje bardzo szybkie zmiany siły hamowania. Zjawisku temu towarzyszą drgania elementów zawieszenia, nadwozia oraz całego układu hamulcowego odczuwalne na kole kierownicy.

Przyczyny pojawienia się różnic w grubości powierzchni roboczej tarczy hamulcowej:

  • tarcze hamulcowe są wykonane z materiałów niskiej jakości,
  • tarcze hamulcowe zostały źle zamontowane,
  • nadmierny luz łożyska koła,
  • deformacja piasty koła,
  • zbyt częste przegrzewanie tarcz hamulcowych.

Artykuł gościnny sklepu: http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/tarcze-hamulcowe,100032.html

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra