Kontrola i konserwacja hamulców tarczowych
Wielu kierowców często zastanawia się jak prawidłowo kontrolować, czyścić i konserwować hamulce tarczowe w swoim samochodzie oraz czy właściwie warto to wykonywać. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – warto. Czyszczenie i konserwacja hamulców tarczowych to czynność, o której powinniśmy pamiętać i wykonywać zawsze podczas wymiany klocków lub tarcz hamulcowych. To właśnie kontrola, czyszczenie i konserwacja wpływają na sprawne działanie zacisków hamulcowych i ich prowadnic, wyeliminowanie wycieków, właściwe przyleganie tarcz do powierzchni piast kół oraz właściwe osadzenie klocków hamulcowych w zaciskach. Wszystko to wpływa na skuteczność układu hamulcowego, bezproblemową eksploatację oraz nasze bezpieczeństwo.
Konserwacja hamulców tarczowych powinna nam – kierowcom i właścicielom samochodów – wejść w nawyk. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku osób, które decydują się na samodzielną wymianę części eksploatacyjnych auta. Konserwacja hamulców powinna obejmować takie czynności jak:
- sprawdzenie ruchomości zacisków w ich prowadnicach,
- sprawdzenie siły przykręcenia jarzm zacisków do zwrotnic,
- sprawdzenie poprawności i swobody ruchu tłoczków hamulcowych w zaciskach,
- kontrolę uszczelnień tłoczków,
- kontrolę osłon przeciwpyłowych prowadnic,
- sprawdzenie ewentualnych wycieków oraz poziomu płynu hamulcowego,
- kontrola temperatury wrzenia płynu hamulcowego (obecność wody w płynie wpływa na obniżenie temperatury).
Czynności te to jednak nie wszystko. Pamiętajmy o sprawdzaniu grubości i równomierności zużycia okładzin i tarcz hamulcowych, gdyż parametry te wpływają na siłę hamowania. Jeżeli w naszym aucie tarcza hamulcowa nie jest zespolona z piastą koła warto oczyścić tarczę z korozji, wcześniej ją demontując. Wszelkie zanieczyszczenia oraz korozja mogą wpływać na nierównomierne zużywanie i obracanie się tarczy oraz występowanie drgań hamulców – a to jak wiadomo wpływa nie tylko na komfort jazdy, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.