Jak sprawdzić ilość płynu hamulcowego?
Zakup dobrego samochodu nie oznacza braku konieczności dbania o jego stan techniczny. Nawet najlepsze auto nie wytrzyma próby czasu, gdy właścicielowi będą obojętne przeglądy i wymiany części oraz olejów i płynów. Dzisiaj zajmiemy się hamulcami w samochodzie a dokładniej tym jak sprawdzić ilość płynu hamulcowego oraz jego wymianą.
Czym jest płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy odpowiada za przenoszenie ciśnienia hydraulicznego w układach hamulcowych. Powinien mieć on odpowiednią lepkość i ściśliwość, a także nie może powodować korozji. W składzie płynu znajdziemy takie składniki, jak estry boranowe, polipropylenoglikole, glikole etynelowe. Ilość płynu hamulcowego również powinna być odpowiednia.
Jak sprawdzić ilość płynu hamulcowego?
W komorze silnika jest umieszczony zbiorniczek na płyn. Jego poziom powinien znajdować się między wskaźnikami minimum a maksimum. Istotny jest również kolor płynu: żółty lub przeźroczysty jest świeży, natomiast ciemna barwa cieczy może oznaczać sporą ilość zanieczyszczeń. W takim wypadku należy wymienić płyn, nawet jeśli jego ilość jest dostateczna.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Czasem nie musimy podnosić maski samochodu, aby auto zasygnalizowało nam, że ze stanem płynu hamulcowego coś jest nie w porządku. Taką oznaką może być zbyt miękki pedał hamulca, szczególnie, gdy musimy gwałtownie zahamować, a hamulec jest nieskuteczny. Możliwe, że dzieje się tak przez zawilgocenie płynu hamulcowego. Przez wilgoć płyn hamulcowy traci swoje właściwości, a jego temperatura wrzenia spada, co w dłuższej perspektywie czasu może być niebezpieczne. Warto więc regularnie kontrolować stan płynu.
Pomiar temperatury wrzenia i poziomu wilgoci w płynie
Jeżeli chcemy być dokładni i skrupulatni, możemy rozważyć profesjonalne metody określania stanu płynu hamulcowego. Istnieją specjalne, elektroniczne mierniki, które pokazują stan płynu. Najprostsze z nich kosztują kilkadziesiąt złotych, a ich pomoc potrafi być nieocenionym wsparciem. Nawet kilkuprocentowe zawilgocenie płynu może sprawić, że auto nie będzie mogło skutecznie zahamować w krytycznej sytuacji. Zalecenia mechaników mówią natomiast, że kiedy wilgoć przekroczy 1% płynu, to już powinno się go wymienić. W przeszłości była to banalna czynność, którą każdy wykonywał w garażu. Postęp techniki i zaawansowane układy montowane w samochodach spowodowały, że współcześnie niezbędna może się okazać wizyta u mechanika, który pomoże nam z wymianą płynu na nowy. Nie warto zwlekać z tym obowiązkiem, gdyż od tego zależy między innymi nasze bezpieczeństwo na drodze.
O odpowiedni poziom płynu hamulcowego w samochodzie trzeba szczególnie dbać. Jego poziom powinien znajdować się między minimum a maksimum i od czasu do czasu należy na do zwracać uwagę czy wszystko jest w porządku. Płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata lub co 60 tys. km. Zalicza się on do najważniejszych płynów eksploatacyjnych stosowanych w samochodzie i ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy
Niestety nierzadko można spotkać osoby, które unikają dokonywania systematycznych przeglądów auta prawie tak, jak własnej wizyty u dentysty:) Tymczasem regularne dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i odpowiednio wczesne wykrycie nawet najdrobniejszych usterek, pozwala na długoletnie korzystanie z pełni sprawnego pojazdu, bez ponoszenia zbędnych kosztów na złożone naprawy.
Chociaż każdy kursant szkoły nauki jazdy z pewnością doskonale wie jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego, to jednak w przypadku kierowców, którzy ów stresujący egzamin mają już dawno za sobą, wiedza ta często niejako wyparowuje. Warto więc odświeżyć sobie pamięć i dowiedzieć się nie tylko jak sprawdzić jego stan, ale i do czego tak właściwie służy.