Odpowietrzanie hamulców z systemem ABS.

Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie z ABS bez konieczności wizyty w warsztacie?

Odpowietrzanie hamulców to czynność, która pozwala zachować ich sprawność. Jest więc kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Wiele osób powierza to zadanie specjalistom, w rzeczywistości jednak proces ten jest prosty i można przeprowadzić go we własnym warsztacie. Jak w takim razie samodzielnie odpowietrzyć hamulce i kiedy należy wykonać tę czynność?

Odpowietrzanie hamulców – kiedy musisz to zrobić?

Odpowietrzanie hamulców jest konieczne po ingerencji w układ hamulcowy, która mogła spowodować jego zapowietrzenie. Musisz więc zrobić to na przykład po wymianie klocków lub przewodów. Zabieg ten jest również konieczny, jeżeli doszło do zagotowania się płynu hamulcowego, co spowodowało powstanie pęcherzyków powietrza. Proces odpowietrzania jest jednak dosyć prosty i większość kierowców będzie w stanie go przeprowadzić bez konieczności wizyty w profesjonalnym warsztacie.

Jak odpowietrzyć hamulce z ABS?

Obecnie większość samochodów poruszających się po drogach wyposażona jest w system ABS. Odpowietrzanie takich hamulców jest możliwe do wykonania w przydomowym warsztacie samochodowym. Do czynności tej potrzebna będzie asysta drugiej osoby, płyn hamulcowy o takich samych właściwościach, jak ten, który jest obecnie używany, a także narzędzia takie jak klucz oczkowy (zwykle w rozmiarze 9 lub 11), przezroczysty wężyk i zbiornik na płyn. Konieczne jest także sprawdzenie zalecanej kolejności odpowietrzania kół w pojeździe, na przykład w jego instrukcji obsługi lub w Internecie.

Cały proces najlepiej jest zacząć od dolania płynu hamulcowego do zbiornika, nawet powyżej zalecanego poziomu. W trakcie odpowietrzania i tak go ubędzie, a zdecydowanie warto unikać sytuacji, w której zbiornik jest pusty i do układu dostaje się więcej powietrza. Kolejnym krokiem jest wciśnięcie pedału hamulca kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy. Następnie należy założyć wężyk na odpowietrznik odpowiedniego przedniego koła i umieścić drugi koniec przewodu w zbiorniku. Osoba, która pomaga przy odpowietrzaniu, musi wtedy naciskać pedał hamulca do momentu, aż ten będzie stawiał opór. Wtedy należy go przytrzymać, odkręcić zawór i obserwować, czy przez wężyk przepływają pęcherzyki powietrza. Kiedy płyn przestanie lecieć, należy zakręcić zawór. Czynność trzeba powtarzać do momentu, aż pęcherzyki przestaną być widoczne. Te same prace należy wykonać dla drugiego przedniego koła, po czym można przejść do odpowietrzania kół tylnych.

W tym przypadku również proces zacząć należy od wciśnięcia pedału hamulca kilkadziesiąt razy. Następnie trzeba docisnąć pedał, włączyć zapłon samochodu, założyć przewód i odkręcić zawór. Zakręcić go można dopiero w momencie, aż w wypływającym płynie przestaną być widoczne pęcherzyki powietrza. Ten sam proces należy powtórzyć dla drugiego koła tylnego. 

O czym trzeba pamiętać, gdy samodzielnie odpowietrzasz hamulce?

W trakcie wykonywania tych czynności należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim po odpowietrzeniu każdego z hamulców warto sprawdzać poziom płynu i dolać go w razie konieczności. Dodatkowo należy wiedzieć, że pompa hamulcowa nie powinna pracować dłużej niż dwie minuty, dlatego po każdym kole należy zrobić kilka minut przerwy. Kiedy już wiesz, jak odpowietrzyć hamulce, możesz zrobić to samodzielnie, co pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniędze, ale przede wszystkim lepiej poznać zasady działania tego niezwykle ważnego układu.

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Podany adres e-mail nie będzie widoczny.

Góra