Gdzie i jak przechowywać opony zimowe?
Mroźna zima dobiega końca. Zbliża się upalne lato. Diametralnie zmieniające się warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudnić zachowanie odpowiedniej sprawności naszego samochodu. Oczywiście kluczowym punktem są w takiej sytuacji opony i ich sezonowa wymiana. Do zmiany ogumienia nie trzeba nikogo przekonywać. Większość użytkowników już dawno przekonała się o niskiej funkcjonalności opon całorocznych. Co zrobić z oponami, które właśnie zdjęliśmy? Gdzie i w jaki sposób najlepiej je przechować?
Opony zimowe w warunkach idealnych
Pozostawienie opon sezonowych w nieodpowiednich warunkach wpływa negatywnie na zmiany ich właściwości fizycznych. Po upływie dwóch, trzech miesięcy można zobaczyć na nich niewielkie odkształcenia ściany bocznej, stopki, a także czoła bieżnika – czyli tak zwanej odleżyny. Zmiany te mają ogromny wpływ na skrócenie okresu użytkowania opon i mogą doprowadzić nawet do ich całkowitego zniszczenia, co uniemożliwi nam ich dalsze użytkowanie. Norma ISO 2230 przedstawia warunki idealne do przechowywania opon sezonowych. Decydując się na pozostawienie opon w warunkach domowych należy pamiętać o kilku zasadach zgodnych z ISO 2230, które pozwolą oponom przetrwać dany okres bez problematycznych odkształceń.
Pierwszą, bardzo istotną kwestią jest wybranie odpowiedniego miejsca, które powinno być suche, chłodne i w miarę możliwości jak najciemniejsze. Opon nie wolno składować na otwartym powietrzu, nawet w przypadku zadaszenia. Należy pamiętać, że opony powinny być przechowywane z dala od wszelkich źródeł ciepła; istotne jest zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, przede wszystkich opon zimowych, które wskutek nadmiernej ilości światła mogą wysychać i twardnieć. Oprócz tego trzeba bezwzględnie unikać kontaktu opon z rozpuszczalnikami, produktami ropopochodnymi, smarami lub środkami chemicznymi.
Wykorzystanie felg i obręczy
Ostatnio bardzo popularnym stało się przechowywanie opon zamontowanych na stalowych obręczach lub felgach. Dysponowanie dwoma kompletami felg/obręczy z pewnością znacznie skraca czas wymiany opon, a oprócz tego zmniejsza koszty wymiany. W takim przypadku opony powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta. Najlepszym sposobem jest ich podwieszenie na specjalnie do tego przygotowanych hakach przymocowanych do ściany. Często popełnianym wśród użytkowników błędem jest składowanie opon na obręczach w pozycji pionowej – nie należy tego robić. Dopuszczalnym jest natomiast składowanie kół jedno na drugim w pozycji poziomej – warto wówczas co jakiś czas przestawiać opony, by zapobiegać odkształceniu opony leżącej najniżej.
W przypadku braku kompletu zapasowego felg lub obręczy sytuacja wygląda odwrotnie – można przechowywać opony w pozycji pionowej. Należy pamiętać jednak o częstym obracaniu ich o kilka stopni. Pozwoli nam to uniknąć zbędnych odkształceń. Samych opon stanowczo zabrania się składować poziomo i podwieszać na hakach.
Spełniając powyższe warunki, zachowamy odpowiednie właściwości naszych opon i unikniemy odkształceń, a co za tym idzie częstszej wymiany. W przypadku braku odpowiednich warunków do prawidłowego przechowania opon warto powierzyć to zadanie specjalistom. W ofercie większości profesjonalnych warsztatów znajdziemy usługę sezonowego przechowywania opon. Zadbaj o opony zimowe, bo warto.
niektóre stacje diagnostyczne oferują możliwość przechowania opon, chyba warto to powierzyć specjalistom